Innovatív szemlélettel az innováció támogatásáért
Általános értelmezésben az innováció egy újdonság, például egy új termék, új szolgáltatás, vagy mondjuk egy új munkafolyamat kidolgozása, létrehozása és bevezetése a gyakorlatban.
Ahhoz, hogy egy vállalat igazán innovatív tudjon lenni, szükséges az innovációt támogató munkahelyi környezet, a kreativitást segítő szervezeti kultúra, amely aktív, motivált munkatársakat vonz a vállalathoz. Az ilyen cégek legfőbb jellemzői a bizalom, a kísérletező légkör, a kockázatvállalás, az, hogy jutalmazzák a kreativitást, de tolerálják a balsikert is. Mindezeken túl azonban talán a legfontosabb, hogy a vállalaton belül, a munkatársak és a vezetők között megfelelő kommunikáció is megvalósuljon, hogy a munkatársak be tudják mutatni ötleteiket, a vezetők pedig meg tudják ezeket az ötleteket hallgatni, tudják a munkatársakat segíteni, motiválni az ötletek megvalósítására, és azt is jól el tudják mondani, ha esetleg egy-egy ötlet nem megvalósítható a vállalatnál.
Ahogy más alkotó vállalatoknál, úgy nálunk az egyedi gépgyártás területén is elengedhetetlen a sikerhez a folyamatos tanulás iránti vágy, az új megoldások keresése, az innováció – legyen szó akár egy-egy szakemberről, vagy akár az egész cégről. Ezért van az, hogy a szorosan vett szakmai fejlődés biztosítása mellett, fontosnak és szükségesnek tartjuk, hogy lehetőséget adjunk a munkatársaink soft skilljeinek fejlesztésére is.
E törekvés támogatásaként most az erre kiválasztott kollégáink két, a győri egyetem szervezésében megvalósuló workshopon vehetnek részt. A workshopok fókuszában az innováció-kommunikáció áll, amit a tréningek két irányból közelítenek meg:
- Innovációs ötletek hatékony kommunikációja
- Innovációs ötletek meghallgatása, visszajelzés adása
Az „Innovációs ötletek hatékony kommunikációja” tréning során a munkatársak megtanulják, hogyan tudják támogatni a vállalat innovatív működését és a hatékonyság növelését új, fejlesztési javaslatok megfogalmazásával. Ismereteket kapnak ahhoz, hogy a megszerzett tudást felhasználva bátrabban generáljanak innovatív megoldásokat a környezetükben tapasztalt problémákra, valamint arra, hogy ezeket a javaslatokat hogyan kommunikálják. A tréning keretein belül kidolgozásra kerül egy hatékony keretrendszer az ötletek bemutatására, mely elősegíti a menedzsment számára az adott probléma megértését, támogatja az innovációs javaslatok megvalósítását és projektek generálását.
A workshopon résztvevő kollégák kiválasztásnál figyeltünk arra, hogy a vállalat lehető legtöbb területéről legyenek nem vezető beosztásban dolgozó, nyitott szemléletű, kreatív, direkt és indirekt munkatársak.
Az „Innovációs ötletek meghallgatása, visszajelzés adása” workshopon vezetői pozícióban dolgozó munkatársak vesznek részt, akik a tréning során új módszereket technikákat sajátítanak el a feléjük érkező munkatársi ötletek aktív meghallgatására, megértésére. Megtanulnak pozitív és korrektív visszajelzést adni a munkatársi innovációs javaslatokra úgy, hogy azzal tovább motiválják az ötletadó munkatársat, segítsék a munkatársaik kreativitásának kibontakozását.
Reméljük, hogy mindkét workshop résztvevői olyan új ismeretekre tesznek szert, melyeket a napi működésben is hasznosítani tudnak és ezzel hozzájárulnak cégünk egyre innovatívabb működéséhez.